Vabatahtlikud 2014. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on kestnud neli aastat.

2014. aastal käis raamatukogus vabatahtlikuks 113 vabatahtlikku, kes olid raamatukogus abiks kokku 1722 korral. 

1. Eestikeelse kirjanduse osakonna laste- ja noorteteenindus

• Heleri Hanko
Laste- ja noorteteeninduse silmapaistvaimad vabatahtlikud 2014 oli lugemiskoer Steffi ja tema omanik Heleri. Tänu neile on väga paljud lapsed saanud harjutada lugemist ning veetnud toredalt aega laste- ja noorteteeninduse lugemispesas. Neil ei ole kahju oma aega ja rõõmu raamatukogu ja lastega jagada.

2. Võõrkeelse kirjanduse osakond

• Marina Datskovskaja
Võõrkeelse kirjanduse osakonna vabatahtlik Marina on 2014. aasta algusest vedanud osakonnas kogupere käsitööklubi "Умелица". Klubi on väga populaarne ning sellest võtab osa suur hulk lugejaid. Marina on korraldanud osakonnas mitu käsitöönäitust, mis on külastajates häid emotsioone tekitanud ja osakonnale tähelepanu toonud.

• Tatjana Ingerma

Tatjana korraldab raamatukogu ruumides tervisevõimlemise tunde vähekindlustatud, eakatele ja/või muudel põhjustel tavapärastest treeninguvõimalustest kõrvale jäävatele inimestele. Tunnid pakuvad oma tervise eest hoolitsemise võimalust nendele ühiskonnaliikmetele, kel selliste tegevuste jaoks tavaliselt rahalisi võimalusi pole.

• Piret Klein

Pireti peamisteks tööülesanneteks 2014. aastal olid pilditöötlemise arvutikoolituste tegemine ja lagunenud raamatute otsimine kojulaenutuse kogust. Piret oli oma tööülesannetes põhjalik, täpne ja kiire. Tema pilditöötlemise koolitused osutusid lugejate hulgas väga populaarseteks. Koolitustel näitas Piret üles kannatlikkust, tasakaalukust ja võimet kohanduda väga erinevate õppurite vajadustega.

3. Torupilli raamatukogu

• Kristiina Vain
Kristiina tegi Torupilli raamatukogus erinevaid töid:  hoolitses perioodika eest, aitas kontrollida müüginimekirju, korrastas raamatuid riiulites, valmistas ette müügi ning makulatuuri raamatuid. Ta on hästi kiire, täpne, hoolikas ja taibukas ning väga hea suhtleja.

4. Nurmenuku raamatukogu

• Irina Kurnjajeva
Irina on vabatahtlik alates 2013. aasta sügisest. Ta on olnud suureks abiks riiulite ja perioodikakappide korrastamisel ja teavikute töötlemisel makulatuuri saatmiseks. Ta tegeles usinalt lastega meisterdamistundides ja erinevatel üritustel. Irina on alati särasilmne ja rõõmsameelne.

5. Laagna raamatukogu

• Heli Mänd
Heli on kunstnik, õpetaja ning kirglik mänguasjade koguja. Juba teist aastat korraldas ta Laagna raamatukogus näitusi oma erakogust. Eelmisel aastal oli raamatukogu külastajatel võimalik tutvuda näitustega "Möödunud sajandi mänguasjad" ja "Suveniirnukke kogu maailmast". Tema nukukollektsioonid pälvivad nii väikeste kui ka suurte raamatukogukülastajate tähelepanu.

6. Männi raamatukogu

• Liis Stavitski
Liis on Männi raamatukogus vabatahtlik alates 12. novembrist 2014. a. Tema ülesandeks on raamatukogu kogus olevate teavikute järjestuse kontrollimine, lugejate poolt tagastatud raamatute riiulisse paigutamine, kogu puhastamine nii lagunenud raamatutest kui ka teavikute parandamine. Liisit saab iseloomustada vaid heade sõnadega: kohusetundlik, töökas, korrektne, sõbralik, tähelepanelik.

7. Kännukuke raamatukogu

• Tatjana Fomina
Tatjana oli juba kolmandat hooaega juhendamas Kännukuke raamatukogus maleringi ja teeb seda südamega. Lisaks maletõdede tutvustamisele on ta maleringi liikmetele mitmete põnevate ürituste organiseerija. Näiteks suvel toimus väljasõit rohelusse, kus maletada sai värskes õhus. Tatjana energiline, abivalmis ja südamlik inimene.

8. Pirita raamatukogu

• Viive Maranik
Viive käis Pirita raamatukogus vabatahtlikuks kevadel. Ta aitas riiuleid korrastada ja lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse panna, puhastada raamatuid ja nende kohaviitasid parandada. Ta koostas ka raamatutest põneva väljapaneku, mille vastu lugejad elavat huvi ilmutasid. Kokkuvõtvalt oli Viive töökas nagu mesilane ja usin nagu sipelgas.

9. Eestikeelse kirjanduse osakonna kojulaenutus

• Triin Soom
Eestikeelse kirjanduse osakonna kojulaenutuses on Triin  vabatahtlikuks käinud alates 2010. aasta novembrist. Triin teeb väga erinevaid töid: korrastab riiuleid, paneb lugejate poolt tagastatud raamatuid riiulisse, abistab lugejaid vajalike raamatute leidmisel jne. Triin on eestikeelse kirjanduse osakonna „Lugemisklubi“ eestvedaja. Triinul jätkub energiat kõigeks!

Triin Soom andis 2014. a detsembrikuus Lugemise ja Kirjutamise Ühingule (inglise keeles Reading & Writing Foundation) Rahvaraamatukogud 2020 (inglise keeles Public libraries 2020) programmi raames intervjuu (pikkus: 2 min 10 sek), kus rääkis sellest, miks on raamatukogu talle oluline.

 

10. Pääsküla raamatukogu

• Getter Kiisk
Getter on Pääsküla raamatukogu vabatahtlik alates septembrist 2014.  Getter korraldab raamatukogus laupäevaseid raamatukogutunde lastele.  Lapsed kuulavad suure huviga tema poolt etteloetud jutte, vaatavad selle juures olevaid pilte ja arutlevad koos Getteriga kuuldu üle. Pärast jutu lugemist meisterdab Getter koos lastega.

11. Sõle raamatukogu

• Ly Mere
Ly´l täitub juunis 2015 viies aasta vabatahtlikuna Sõle raamatukogus. Ly on alati nõus appi tulema, kui on tarvis lastega meisterdada või tutvustada neile uusi raamatuid. Samuti viib ta vajadusel läbi arvutikoolitusi ning aitab vormistada näituseid.

12. Paepealse raamatukogu

• Maarja Rea
Paepealse raamatukogu vabatahtlik Maarja on meie muinasjutuhommikute päikene. Lisaks uutele meisterdamise ideele meeldib talle väga lastele ette lugeda. Ta suudab osavalt suhelda nii pisemate põnnidega kui ka juba suuremate lugemishuvilistega ning jututeemadest lastega pole tal kunagi puudust. Tema juhendamisel saab tavapärasest eriline, kas siis igapäevaste purkide muundumine värviküllasteks vaasideks või makaronide ja seemnete abil kaunite piltide loomine.

 

Vabatahtlikud 2013. aastal

Tallinna Keskraamatukogu vabatahtlike programm on nüüdseks kestnud kolm aastat.

1. jaanuar 2014 seisuga tegutseb teenindusosakondades ja haruraamatukogudes aktiivselt 35 vabatahtlikku. Kokku tegutses aasta jooksul raamatukogus 85 vabatahtlikku. Vabatahtlikud töötasid pea kõigis struktuuriüksustes ja aitasid Tallinna Keskraamatukogu rohkem kui 1471 korral.

2013. aastal esitati vabariiklikuks tunnustamiseks nii Sõle raamatukogu vabatahtlik Ly Mere kui ka eestikeelse kirjanduse osakonna vabatahtlike juhendaja Mari Sieberk. 2013. aasta detsembris uuendati ka koostöölepet Eesti Töötukassaga. Kokku tegutses Tallinna Keskraamatukogus 38 Eesti Töötukassa vabatahtlikku.

Suureks abiks on meile vabatahtlikud, kes meisterdavad ja joonistavad koos lastega, loevad neile ette raamatuid ning korraldavad muid huvitavaid tegevusi nii lastele kui ka noortele. Mitmetes meie raamatukogudes viivad vabatahtlikud läbi arvutikoolitusi. Vabatahtlikud on ka aktiivsed raamatututvustuste kirjutajad, nende tutvustusi võib lugeda meie kodulehelt.
Väga paljud vabatahtlikud aitavad meid erinevate raamatukogutööde tegemisel. Nad panevad lugejate poolt päeval tagastatud raamatuid riiulisse, korrastavad riiuleid ning kontrollivad raamatute järjestust. Neid töid tehes liiguvad nad saalis ringi ja abistavad lugejaid nii raamatute riiulist leidmisel, e-kataloogist otsimisel ja ka teiste teenuste kasutamisel. Vabatahtlikud aitavad töödelda uusi raamatuid, kodulehte täiendada, perioodikat korrastada jne.

2013. aastal võeti tööle 6 inimest, kes varem olid raamatukogus tegutsenud vabatahtlikena.

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel tunnustasime eelmise aasta aktiivsemaid vabatahtlikke:


 • Eestikeelse kirjanduse osakonna vabatahtlikud Triin Soom ja Sandra Oisalu

Triin käib kojulaenutuses vabatahtlikuks alates 2010. aasta novembrikuust ja 2013. aastal käis Triin meil vabatahtlikuks 84 korda. Triin kirjutas 2013. aastal ka 11 raamatututvustust, mida saab lugeda kirjandusblogist „Lugemiselamused“. Triinu suur lugemiskirg on leidnud väljundi ka Lugemisklubi eestvedamise näol. Nimelt, alates 2013. aasta maist on Triin ka eestikeelse kirjanduse osakonna „Lugemisklubi“ üks algatajatest ja kohtumiste eestvedaja. 

 

 

Sandra on kojulaenutuse vabatahtlik alates möödunud aastast. Sandra on Lugemisklubi kohtumisi toetanud esimestest kordadest alates ning nüüdseks on temast saanud meie Lugemisklubi seltskonna üks „hing“, tema positiivne hoiak annab Lugemisklubile hinnalise lisaväärtuse. Sandra on tubli, tore ja vaimukas.

 

 

 

  

 • Kadrioru raamatukogu vabatahtlik Jana Saastamoinen

Tänu Janale on meie riiulid alfabeedis, raamatud reas sirgelt ja katkised ning määrdunud raamatud leidnud tee mahakandmisele. Jana on väga kohusetundlik, sõbralik ja töökas ning meil on väga hea meel, et ta on leidnud tee Kadrioru raamatukogu vabatahtlikuks. Loodan, et meeldiv koostöö jätkub ka käesoleval aastal.

 

 

 

 • Kännukuke raamatukogu vabatahtlik Kristiina Visse
  Kristiina on Kännukuke raamatukogus abiks olnud ligi aasta ja teinud tööd südamega. Kristiina töötleb raamatuid, paigutab neid riiulile ja aitab ette valmistada ning läbi viia lasteüritusi. Tal on ka endel suur huvi raamatukogu tööde ja tegemiste vastu. Väga olulisel kohal on ka tema tagasihoidlik, kuid sõbralik suhtlemine nii lugejate kui kõigi raamatukogu töötajatega.
   
 • Pelguranna raamatukogu vabatahtlike Aljona Belanova

Aljona on juba 7 aastat meie raamatukogu lugeja, aga vabatahtlikuna töötab ta alates möödunud aasta aprillikuust. Kokku on ta meid abistanud 72 tundi. Aljona on väga kohusetundlik ja raamatukogu köögipool on teda alati huvitanud. Ta töötleb uusi raamatuid ja korrastab kogusid, ning on alati nõus oma aja, oskuste, kogemuste ja hea tahtega meie tegemistes kaasa lööma.

 

 

 • Laagna raamatukogu vabatahtlik Heli Mänd

Helil on neli kirge: vanad mänguasjad, õpetamine, reisimine ja maalimine. Tema erakogus on üle 4000 eseme, peamiselt möödunud sajandist pärit ja liigitatud aastakümnete kaupa. Iga aastakümmet iseloomustavate fotode ja selgitustega. Tal on olnud üle 26 näituse Eesti eri paigus.

Laagna raamatukogus on olnud juba mitu näitust teemal "Möödunud aegade mänguasjad". Näituste eksponaadid on Heli Mänd kõik ise kohale toimetanud ja ka näitused ise koostanud. Esimene näitus oli möödunud aegade nukkudest, jõulu- ja aastavahetuse ajal said külastajad tutvuda toredate karude kollektsiooniga. Samuti väljapanekud vanadest autodest ja teistest poiste mänguasjadest. Need näitused on populaarsed nii väikeste kui suurte lugejate seas.
 

 • Männiku raamatukogu vabatahtlik Elmo Simson
  Elmo tööks Männiku raamatukogus on ajalehtede riiuli korrashoid, tegelemine makulatuuriga ning abistamine uute raamatute vormistamisel. Ta on väga kohusetundlik ja töökas. Elmo on Männiku raamatukogus käinud vabatahtlikuna abiks juba aastaid ning sulandunud hästi meie igapäevaellu.Elma loeb palju, on laia silmaringiga ja soovitab teistelegi huvitavaid raamatuid. Elmo siseneb raamatukokku alati naeratusega ja heade soovidega järgnevaks päevaks, tuues endaga kaasa päikeselise meeleolu.
   
 • Nõmme raamatukogu vabatahtlik Linda-Maria Varris

Ei ole ülesannet, millega ta hakkama ei saaks. Linda-Maria jaoks ei ole ka keeruline katkised raamatud terveks teha või uued raamatud üle lugeda ja lugejate jaoks valmis teha.

Kuid kõige suurem rõõm on meil sellest, et Linda-Maria käib laupäeva hommikuti lastele jututundi tegemas. Lapsed on ta kenasti omaks võtnud ning on Linda-Marial nüüd suureks sõbraks. Koos loetakse lugusid, räägitakse juttu ning kindlasti ka meisterdatakse. Uuest aastast alustas Nõmme rk Linda-Maria eestvedamisel ka Noorte raamatuklubi 7-9 klassi õpilastele - üritus, millest meil suur-suur puudus oli!

 

 • Võõrkeelse kirjanduse osakonna vabatahtlik Jelena Ganšina

Jelena on Võõrkeelse kirjanduse osakonnas juba pikemat aega teinud lastele kord kuus meisterdamistunde. Tema üritused on alati huvitavad ja väga põhjalikult läbi mõeldud. On ilmselge, et ta teeb asja suure armastuse ja pühendumusega. Tema üritustest osa võtvad lapsed lahkuvad meie juurest alati rõõmsameelseina ja igatsusega järgmise ürituse järele.
 

 • Tondi raamatukogu vabatahtlik Triin Sternhof, tavaelus pangatöötaja, on imetore ja imetubli vabatahtlik. Raamatud on Triinule, nagu ka meile, elus väga olulised ja Triin oma perega on meile väga lähedaseks saanud. Tema positiivsus ja särav olek ning vahetu suhtlemine nii meie kui ka lugejatega teevad päeva rõõmsamaks. Me oleme väga õnnelikud, et Triin just meie raamatukokku sattus.