Raamatututvustused

 

Klikkides pildil, avaneb raamatu lühitutvustus.

 

 

 

Ene Mihkelson "Ahasveeruse uni"

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

 

Romaan kujutab endast pingeliselt juurdlevat sisedialoogi, mille käigus analüüsitakse erakordse süüvimise ja halastamatusega reetmist, ustavust, aatelisust ja eneseksjäämist Teise maailmasõja järgses ja taasiseseisvunud Eestis. (Postimees, 14.12.2001)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Nikolai Baturin "Delfiinide tee"

Kusagil soojal üksildasel ookeanirannal kõrgub kummaline ehitis, mis on tekkinud ookeanivärina tagajärjel üksteise otsa kuhjunud laevavrakkidest. Ent sel kummalisel moodustisel on siiski ka oma väike elanikkond, koosnedes üksildunud inimestest, igal oma lugu. Ühel päeval saabub sealt suunast, kust ei tulda, uus asukas; selgub, too naine on väljunud merest.


See on romaan ühest võimalikust maailmast, kus valitseb omapärane kooskõla, see on jutustus kohusest ja kaastundest, armastusest ja kurbusest, inimestest ja delfiinidest.


Leia raamat e-kataloogist ESTER.
 
 

 

Rein Raud "Hotell Amalfi"

Selle tänapäevase lühiromaani käivitab suhteliselt lihtne sündmus. Nimelt on peategelane üpris isekas ja võrdlemisi edukas sisekujundusbüroo omanik, kelle poole ootamatult pöörduvad veidravõitu kliendid suurejoonelise pakkumisega: tal tuleb üksi ja piiramatuid võimalusi kasutades luua ideaalse hotelli sisekujundus. Peategelane otsustab töö vastu võtta. Siit lähebki lugu edasi ja lugejal on ees avastusretk, mis ei olegi nii tavapärane, kui esmapilgul võiks paista.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

 

Maarja Kangro "Hüppa tulle"


See ei ole eriti rahustava toimega raamat, tuletades sulle aina meelde, et iga hetk, ka siis, kui kulged oma steriilses autosalongis või osaled rutiinses seltskonnarituaalis, võib sind tabada midagi ehmatavat. Korraga praguneb turvaliseks mõeldud reaalsuse sile ja hooldatud nahk, paljastades toore liha ja vere, sädemest tõuseb leek. Frustreeritud literaat tungib käepäraste relvadega kallale BMW juhile, eksalteeritud mõisaproua ründab mõisa esinema tulnud pianisti. Paljastub kirjandusfestivalide lihalik ja orgiastiline külg. Muuhulgas sisaldab raamat ka jutu „Atropose Opel Meriva“, mis võitis 2014. aastal Tuglase novelliauhinna.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

 

Olle Lauli "Kodutus"

Olle Lauli "Kodutus" jutustab hingematva, nägemusliku loo praeguse ajastu meelelaadist ja hingeseisust. See on ühtaegu eepiline ja nüansitundlik romaan, mis lausa dostojevskiliku kirega inimesteni haardub, et neid lahti rebida ajast, mis liigestest on lahti.

Lugeja ette kerkivad nii metafüüsilised kaemused kui ka sotsiaalse meeleseisundi painavad, palavikulisse kaasaelamisse mähitud kirjeldused. Halastamatult otsib Lauli halastust, juhtides lugeja tunnelisse, mille otsas paistab teise tunneli suu, ja selle lõpus omakorda uus, aga ometi on kusagil ka pimestav ja valgustav väljapääs.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Jüri Ehlvest "Krutsiaania"


Sisaldab novelle:

Ortopedia
Püksivahetus Amaliega
Jaapanlannaga Pariisis
Krutsiaana
Kasvuhoone (Kabalistid I)
Pioneer Kümme
Initsiatsioon kuldlõikes (Kabalistid II)
Anamnees
Hädapidur
Verine lamp
Plahvatus maailma kaubanduskeskuses (Kabalistid III)
Kolmsada kaheksateist tuhat


Eesti Kultuurkapitali proosapreemia 1996.
Novell „Krutsiaania“ – Friedebert Tuglase novelliauhind 1996.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Kiwa "Lennuki kõrval toas"


Mõtteline järg autori eelmisele, kümme aastat tagasi ilmunud bibliomorfile „Roboti tee on nihe”, mida nimetati kõige postmodernistlikumaks eestikeelseks tekstiks. Sarnaselt on ka uus raamat valminud maagilise 14 aasta jooksul. „Lennuki kõrval toas” on reisiromaan seiklustest olematutesse paikadesse.
See on ühe plahvatava tühjuse raamat: kaasahaaravalt tõsieluliline, eksperimentaal-kirjanduslik dokumentalistika, paralleelmaailmade filosoofia. Lugeja peaks hoidmakinni nähtamatust ja lahti päästma turvarihmad, et tekst ta kaasa viiks, sest kirjeldatud tegelased ja maailmad on päriselt olemas. Poole raamatust moodustavad ansambli Luarvik Luarvik kunstilise juhi ja kultuskunstniku Mihkel Kleisi psühhedeelsed illustratsioonid.


„Lennuki kõrval toas” on julge katse kirjeldada ohtralt paljusid abstraktse mõtte kurve ja miksida omavahel eri diskursusi võimalikult väheste piirangutega. Ja ootamatult võtab see tegevus mingisuguse alkeemilise nõidumise vormi. Tinglik reisiromaani-määratlus on kõigeks selleks andnud parima formaadi. (Sirp)

 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Meelis Friedenthal "Mesilased"


Romaani sündmustik leiab aset 17. sajandi lõpus. Leideni ülikooli bakalaureusekraadiga lõpetanud Laurentius on saanud stipendiumi õpingute jätkamiseks Tartu ülikoolis. Ikalduse käes kannatav Liivimaa pole just kõige sõbralikum paik ning ülikoolis ja väljaspool seda hakkavad arenema sündmused, mis on kohati üpris hirmuäratavad.
Meelis Friedenthali esikromaan „Kuldne aeg” pälvis 2004. aasta romaanivõistlusel kolmanda koha.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

 

Betti Alver "Tulipunane vihmavari"


Valik armastatud luuletaja Betti Alveri loomingust, kus luuletused on järjestanud kronoloogiliselt ja avaldanud esialgsel kujul. Lisaks Alveri mitmeid originaalkäsikirju ja huvitavaid fotosid Eesti Kirjandusmuuseumi kogudest.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

August Gailit "Purpurne surm"

Maailmas pääseb valla tundmatu viirus, mis hävitab ainult mehi ning
näiliselt stabiilne, mõistlik ja tasakaalukas inimkond seisab silmitsi
hävinguga.


Viimati 1924. aastal ilmunud Gailiti üks räägitumaid ning
mõjuvamaid romaane, mille visioonid inimühiskonna ja -olemuse
reaktsioonist katastroofilistele sündmustele viimaste nädalate sündmuste taustal hoopis uue tähenduse võivad omandada.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Marek Kahro "Päikseta paradiis"
 

Gert, keda kummitavad valusad mälestused, otsustab jätkata puhtalt lehelt ja satub elama värvikate asukatega Supilinna lobudikku. Ta kiindub sügavalt inimesse, kes annab ta elule uue tähenduse, ehkki esmapilgul paistab, et neid kaht ei seo miski peale selle, et nad mõlemad on mehed. Suutmata tundeid alistada, teeb Gert riskantse sammu: ta jääb ausaks nii iseenda kui ka lähedaste vastu.

“Päikseta paradiis” on lugu kiirelt sulama kippuvast noorusest, ränkraskest üksindusest, õpitud abitusest ja õpitavast õnnekunstist, iseenda ja kalli hingerahu otsingutest. Lugu unistustest, millest mõni võib osutuda nii vägevaks, et päästab kellegi elunatukese. Ja loomulikult kõneleb see lugu armastusest – tabamatust, püsimatust, vahel salalikust ja etteaimamatust, kuid kahtlemata kogu inimolemust kroonivast armastusest.

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

 

Kelly Turk "Reaalne elu"


Kelly Turk on uus ja põnev hääl eesti nooremas luules. Tema tekstid ei tegele autori lüürilise minaga, vaid heidavad pilgu väljapoole: luuletustes saavad hääle nii soome ehitaja, noored trenditibid kui ka tavalised eesti jõmmid. Autor kasutab palju slängi ning tal on õnnestunud inimesi tabavalt portreteerida nende keelekasutuse kaudu.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

         
 

Epp Annus "Sina, Matilda"  

Seni kirjandusteadlasena tuntud autori filosoofilis-poeetiline romaan, mis lähtub “Kaunitari ja Koletise” muinasjutust. Iga lugu on võimalik jutustada uuesti, teisti. Kaunitari armastus kaob, kui Koletis hakkab muutuma Printsiks. Kes on armasta-nud Koletist, ei suuda armastada igavat, klanitud ja tavalist Printsi. Tegemist ei ole lihtsa allegooriaga, romaan tõstatab mitmeid psühholoogilisi ja filosoofilisi probleeme ja paneb mõtlema inimese teadvuses valitsevate klišeede üle. Teemaks armastuse olemus ja selle kadumine, armastatu muutumine, ükskõiksus, saatus ja inimese ülesanded elus.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Jaan Mikweldt "Sõna jõud. Esimene raamat "

 

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Kunstmuinasjuttude kogumik toetub eesti folkloorile. Siin tegutsevad nii kaitsevaimud kui ka hingejahtijad, kratid, puugid ja sooelanikud. Kõik need müstilised olendid on tihedas seoses oma igapäevast elu elavate inimestega. Raamat on kantud eetilistest elutõdedest: krati kasutaja müüb hinge kurjale, needjale pöördub needus tagasi, ent aus meel ja õiglased teod saavad heaga tasutud.

 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Toomas Raudam "Uued Grimmi muinasjutud. Muinasjutt Bob Dylanist"

 

Sisaldab tuntud Grimmi muinasjuttude ümbertöötlusi.
Raudami loomingus on alati tähtis koht muusikal ja ka selles raamatus tõuseb keskseks tegelaseks Bob Dylan.
Raamatu viimane lugu kõneleb Toomasest, väikese mereäärse riigi presidendist.

 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Mari-Liis Lill, Paavo Piik "Varesele valu, harakale haigus"

 


(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Yrsa Sigurdardóttiri teises kriminaalromaanis seikleb taas advokaat Thóra Gudmundsdóttir. Seekord läheb Thóra appi hotellipidajast kliendile Jónas Júliussonile, kes väidab, et tema ostetud kinnisvaral esineb «varjatud viga»: nimelt seal kummitab. Ühtlasi aga mõrvatakse lähedasel rannal hotelliga seotud noor arhitekt Birna Halldórsdóttir ning Jónas osutub kuriteos peamiseks kahtlusaluseks.

Uurimine, mille Thóra seepeale omal käel ette võtab, paljastab Teise maailmasõja aastatel aset leidnud õõvastavad sündmused, millel on seosed nii Birna surma kui ka Islandi mõjuvõimsate poliitikaringkondadega.

 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Bix Pokupoeg "Üks peiarijutt suurest sangarist"


(ELLU - Loe raamatut internetis!)

2010. aastal ilmunud romaanis „Kiri sinule” (Письмовник) pöördub Mihhail Šiškin tagasi ammu unustatud ja äraleierdatud epistolaarse žanri juurde. See on romaan kirjades, armastajate dialoog, kilomeetreid ja kalendreid trotsiv salajane vestlus, mis kulgeb ajas ja väljaspool aega, läbi sõja ja olmeraskuste, ning kestab kauem kui elu.


Selles raamatus on pealtnäha kõik lihtne: poiss, tüdruk, kirjad, suvila, esimene armastus. Pretensioonitu ülesehitusega „Kiri sinule” on küllap kergemini loetav kui „Veenuse juus” või „Izmaili vallutamine”. Ent süžee lihtsus on petlik. Ümbrikust pudenev paberileht lööb maailma uppi, aegadevaheline side katkeb. Minevik muutub olevikuks: Shakespeare ja Marco Polo, polaarlenduri seiklused ja Vene vägede pealetung Pekingile. See on romaan saladusest. Sellest, et surm on samasugune and nagu armastus.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Aron Ralston "127 tundi vangis kaljulõhes"  

«127 tundi vangis kaljulõhes» on Aron Ralstoni esimene raamat, mille põhjal valmis 2010. aastal ka film «127 tundi». Inimtühjal Utah' kanjonitemaal matkates tundis Aron Ralston end alati täiesti koduselt.

Ent ühel päeval, sügavas ja kitsas kanjonilõhes, naelutas liikuma hakanud 800-naelane kaljurahn Aroni parema käe ja randme vastu kanjoni seina. Ta heitis kõrvale ühe pääsemisvõimaluse teise järel. Siis aga andis sünge selgushetk talle mõtte rahnust pääsemiseks ning ühe kõige meeleheitlikuma teo sooritamiseks, mida inimene on suuteline ette kujutama.

Pärast raamatus kirjeldatud sündmusi on Aron Ralston jätkanud ronimist Colorado viiekümne üheksal üle 14 000 jala küündiva kõrgusega tippudel, tehes seda üksinda ja talvel.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

Audrey Nifenegger "Ajaränduri naine"


Clare on kaunis punapäine kunstnik, Henry aga raamatukoguhoidja. Nad elavad Chicagos ja nende abielu on ühelt poolt nagu abielud ikka, teiselt poolt aga täiesti ainulaadne. Henry nimelt rändab ajas – oma eluea piires, ega saa sinna midagi parata kui ta äkitselt ajas kuhugi mujale kandub. Seetõttu elab Henry pidevas kindlusetuses ning alles kahekümne kaheksa aastaselt, kohtudes Clare’iga, saab ta elu pidepunkti – armastuse Clare’i vastu. Armastus on ka see, mis aitab Clare’il elada teadmisega, et mees võib ta kõrvalt iga hetk kaduda. Nad ei saa muuta midagi peale oma reageeringu olevikule, kuigi Henry teab ette paljusid asju, mis tulevikus juhtuvad ning selle teadmisega elamine ei ole kerge.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

 

 

Toni Morrison "Armas"

«Armas» (1987) on tõestisündinud loost inspireeritud jutustus, mille keskseks tegelaseks on mustanahaline orjatar Sethe, kes on sunnitud põgenema oma kurjade peremeeste eest. Olles niivõrd valuliselt orja elu tundma õppinud, teeb naine ränga otsuse. Kui jälitajad on juba lähedale jõudnud, siis püüab paanikas ema tappa oma lapsi, et päästa neid veelgi kohutavamast tulevikust orjana. Siiski õnnestub see plaan vaid väikese, veel nimeta imikuga. Lapsukese hauakivile kirjutatakse «Armas» (Sethel ei jätku lihtsalt raha kirjutamaks «Väga armas»). Peagi hakkavad aga naist ja tema teismelist tütart kummitama mineviku ja veretöö tumedad varjud. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

John Updike "Brasiilia"

Ameerika kirjaniku, kahekordse Pulitzeri preemia laureaat John Updike’i (1932–2009) „Brasiiliat” on nimetatud maagilise realismi üheks parimaks romaaniks. Tristani ja Isolde legendi aineline lugu hargneb aastatel 1966–1988 Brasiilias. Kohtuvad rikka diplomaadi tütar ja vaene vargapoiss. Armastust säilitada püüdes põgenevad nad läbi Brasiilia – idast läände, Brasiilia metsikule sisemaale –, taludes nälga ja kannatusi, tehes ränkrasket tööd. Retk indiaani nõia juurde toob sündmuste käiku üllatava pöörde. Raamatu kolmas peategelane on Brasiilia oma äärmustes, mõnikord kohutavateski elurütmides, mille üle inimestel võimu nagu polekski.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

John Steinbeck "Hiirtest ja inimestest"


Jutustuse „Hiirtest ja inimestest” tegevus toimub Suure Depressiooni aegses Californias. Tööd otsival George’il ja tema lihtsameelsel sõbral Lennie’l ei ole siin arusaamatuste ja kadeduse mailmas midagi peale teineteise ja unistuse – et ühel päeval ostavad nad väikese maja ja paar aakrit maad. Ent sel unistusel pole määratud täide minna.
Jutustus „Hiirtest ja inimestest” kuulub John Steinbecki (1902-1968) kõige populaarsemate teoste hulka, millest tänaseks päevaks on saanud 20.sajandi ameerika kirjanduse igihaljas klassika. Teose põhjal on vändatud kolmel korral film ja sama pealkirjaga näidendit on mänginud ka Eesti teatrid. Kuigi John Steinbecki näidendit tuntakse Eestis juba ammu, avaldatakse jutustus eestikeelses tõlkes esmakordselt.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Daniel Glattauer "Igavesti sinu"


Judith (35 ja vallaline) kohtub supermarketis Hannesega, kes talle rahvahulgas kanna peale astub. Hannes (parimates aastates, vallaline, arhitekt) pole mitte ainult kõikide ämmade unelm, ka Judithi sõpruskond vaimustub temast jäägitult. Esialgu naudib Judith seda, et too sihikindel mees, kellel peale tema enam muud vist peas polegi, ta lausa troonile tõstab. Kuid pikkamisi hakkavad mehe pidevad armutõotused koormavaks muutuma, intensiivne andumus kipub lämmatama. Judith tunneb, et on nurka surutud, ahistatud ja pideva kontrolli all. Kõik katsed meest oma elust välja tõrjuda nurjuvad, Hannes järgneb talle unenägudessegi, ja kui Judith ärkab, ootab teda juba jälle, et teha talle meeldivaid üllatusi…Daniel Glattauer (s 1960 Viinis) on õppinud pedagoogikat ja kunstiajalugu ning enne vabakutseliseks kirjanikuks hakkamist töötanud ajakirjanikuna.

Idee käesoleva romaani jaoks sai kohtusaalis nn stalking-protsesse jälgides. Eesti keeles on varem ilmunud tema romaanid „Hea põhjatuule vastu“ ja „Kõik seitse lainet”, mis tegid temast rahvusvaheliselt tuntud menuautori, rääkimata meeletust populaarsusest Austrias. Kirjanik soovib aga, et tema uue teose puhul ei oodataks nende menukite järge, sest tegemist on hoopis teiselaadse armastuslooga, mille žanrimääratluseks sobib pigem „psühhothriller”.

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Neil Gaiman"Ja tee lõpus on ookean"

Selles romaanis meenutab oma Sussexi lapsepõlvemaale naasnud keskealine inglane seal kunagi toimunud sündmusi. Talle meenub, kuidas nende majas olnud üüriline tappis nende kassi ja hiljem ka iseenda. Kogemata kombel oli ta ka äratanud tumedad jõud, mis ohustasid seejärel majas elavat poissi. Poisi õnneks tulid talle appi kolm naist, kes elasid tänava lõpus ja nimetasid ookeaniks nende maja juures olevat tiiki.


Kõige noorem neist naistest, ise ka alles noor tüdruk, on poisile abiks, kui seni lihtne ja sõbralik maailm teeb läbi ootamatu muutuse ja hakkab hambaid näitama.


Gaiman on ise öelnud, et see romaan sai alguse lühijutust, mida tal ei õnnestunud kuidagi lõpetada, enne kui see oli romaanipikkuseks kujunenud ja oma loogilise ja loomuliku lõpuni jõudnud.

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Alex Flinn "Koletu"


Kyle Kingsbury on New Yorgi keskkooliõpilane, keda kadestavad kõik – ta on rikas, sportlik, ilus ja ka muidu igatpidi täiuslik... seni, kuni üks nõid paneb talle peale needuse, mis muudab ta väljastpoolt sama koledaks, nagu ta on sisemiselt. Nüüd on ta koletis, kes päeval end peidab ja öösiti ringi luusib. Kyle’il on aega kaks aastat, et needus murda, pärast seda muutub ta igaveseks ajaks koletiseks. Ainus võimalus saada tagasi normaalne elu, oleks Kyle’i jaoks see, kui temasse armuks tõeliselt mõni tüdrukut, tõestades oma armastust suudlusega…
“Koletu” põhjal on 2010. aastal valminud ka film, mille peaosades mängivad Alex Pettyfer, Mary-Kate Olsen ja Vanessa Hudgens.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Italo Calvino "Kui rändaja talvisel ööl"


Te lähete raamatupoodi ja ostate Italo Calvino romaani «Kui rändaja talvisel ööl». See meeldib teile. Aga teie raamat osutub trükikoja praakeksemplariks. Te viite selle poodi tagasi ja saate uue asemele. Kuid uus eksemplar paistab kõnelevat hoopis teistsugust lugu. Proovite eelnevalt loetud raamatut üles leida, aga jõuate jälle hoopis uue loo juurde. Nõnda viib käesolev postmodernistlik romaan teid läbi mitme erineva raamatu, sealhulgas läbi kriminulli ja armastusloo, satiiri ja erootikajutustuse, päeviku ja otsingujutustuse. Ent kõikide nende lugude kangelane olete teie, Lugeja.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Nick Hornby "Kuidas olla hea"

"Kuidas olla hea" erineb Hornby varasematest raamatutest selle poolest, et minajutustaja on naine.
Katie Carr püüab tõepoolest olla hea, sellepärast ta arstiks õppiski. Ta võtab südamesse ka maailma muud probleemid ja püüab oma lastest korralikke inimesi kasvatada. Kuidagiviisi katsub ta taluda ka oma meest, kes on kujundanud endale Holloway Kõige Vihasema Mehe imago. Ühel saatuslikul päeval aga jõuab ta abielurikkumiseni. See on siiski alles tema katsumuste algus. Katie mees David muutub imeravija puudutuse mõjul Vihasest Inimesest Heaks Inimeseks – ennastsalgavalt heaks. Tema arusaam headusest tähendab ka kodutute majja võtmist ja laste mänguasjade laiali jagamist.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Doris Lessing "Kuldne märkmeraamat"

`Kuldset märkmeraamatut` peetakse üheks olulisemaks teoseks inglise kirjanduses. See on igasuguse lahterdamise ja piiritlemise vastu kirjutatud raamat nii sisult kui vormilt. Raamatu kangelanna Anna on kriisis nii loominguliselt kui ka isiklikus elus. Ta on püüdnud hoida oma elu eri küljed rangelt lahus, tehes nende kohta märkmeid eri värvi märkmeraamatutesse. Alles piire lõhkudes, hullumeelsusest tagasi tulles, suudab ta sulandada need erinevad värvid üheksainsaks – kuldseks. 

Sel mahukal romaanil on mitu tasandit ning traditsioonist erineb see juba oma vormilt. Raamatu selgroo moodustab tavapärane lühiromaan pealkirjaga `Vabad naised`, mis on aga viieks osaks lõhutud ning mille vahel on katkendid peategelase Anna Wulfi neljast märkmeraamatust. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Marina Moskvina "Kuuromaan"

Ootamatult on Venemaale saabunud kapitalism. Kuidas peab uutes oludes hakkama saama naine, kelle mees on eluvõõras kunstnik ja kes ise on eluvõõras kirjanik. Kuidas teenida oma loominguga niigi palju, et osta ainsale pojale korter? Kuidas kohaneda muutuva maailma ja muutuva maitsega? Marina Moskvina (snd 1954) alustas raadioajakirjanikuna ja lastekirjanikuna. „Tõsisemates“ žanrites, sh reisi- ja romaanikirjanikuna jätkates tõi ta neisse kaasa oma päikeselise fantaasia ja huumori. Mitmed neist raamatutest on illustreerinud tema mees, tuntud karikaturist Leonid Tiškov. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Banana Yoshimoto "Köök"

1964. aastal sündinud Banana Yoshimotot on nimetatud Jaapani X-põlvkonna kõige eredamaks esindajaks. Tema esimene lühiromaan "Köök" (1994) sai noorte seas väga populaarseks ja seda müüdi üle kahe miljoni eksemplari. Yoshimoto kangelased on tavaliselt noored naised, kes on oma perekonnast eemaldunud. Nad töötavad kohvikutes ja baarides, kuulavad Lääne muusikat ja elavad mõnevõrra nihestatud elu. Nende elu tähistavad kummalised kokkusattumused, tavatud kogemused ja vestlused, mis näivad olevat väga tähendusrikkad, kuid ei vii kuhugi. Samal ajal on Yoshi­mo­to raamatutes tunda traditsioonilise jaapani kultuuri mõ­ju, tal õnnestub luua kummastav ja poeetiline õhkkond ning luua nappide vahenditega paeluv maailm. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Jevgeni Vodolazkin "Lavr"

Lavr on lugu 15-nda sajandi külaravitsejast, kes on võimetu päästma oma armastatut, kui too sureb nende lapse sünnil. Sureb patus, sest nad ei ole kiriku kombe kohaselt laulatatud ega pühitsetud. Ahastuses mees läheb
maailma rändama, otsides lunastust. Oma retkedel teeb ta läbi korduvad metamorfoosid, muutes iga kord ka oma nime: loo alguses on ta Arseni, andekas ravitseja väikesest külast. Armastatu kaotuse järel võtab ta nimeks
Ustin ning asub ravitsema katkuhaigeid ja võitlema needustega. Alles lõpus, vana mehena, olles saanud nii inimeste kui kiriku austuse osaliseks, võtab ta nimeks Lavr. Selle nime all pöördub mees tagasi oma kodukülla, kus tal seisab veel ees elu kõige raskem katsumus.

Lavr on meisterlik jutustus keskaegsest Vene ühiskonnast, rikkalik detailides ja osaliste pikas, värvikas portreede galeriis. Lugeja kohtub Ustini patsientide, kaasreisijate, õigeusu munkade ja kohalike võimumeestega ning teeb kaasa keskaegse palverännaku Jeruusalemma. Ometi ei ole tegemist ajaloolise romaaniga, pigem vastupidi: tegemist on ajatu looga armastusest, kaotusest, eneseohverdusest ja usust.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Vanessa Diffenbaugh "Lillede keel"

Hüpnotiseeriv, liigutav ja stiilne romaan „Lillede keel“ põimib kaunilt ühte mineviku ja oleviku, luues elava portree unustamatust naisest, kelle andekus lillede alal aitab tal muuta teiste elu ajal, mil ta ise peab võitlust oma sünge minevikuga.
Viktoriaanlikku lillede keelt kasutati romantiliste tunnete edasiandmiseks: kuslapuuõied tähendasid pühendumust, astrid kannatlikkust ja punased roosid armastust. Aga Victoria Jonesi lilled kõnelevad leinast, usaldamatusest ja üksindusest. Ta ei suuda kedagi endale lähedale lasta ja peab ümbritseva maailmaga sidet vaid läbi lillede ning nende tähenduste.


Victorial pole kusagile minna ja ta magab linnapargis, kuhu istutab väikese lilleaia. Peagi avastab kohalik lilleseadja ta ande ning Victoria mõistab, et suudab välja valitud lillede abil aidata ka teisi. Aga kohanud lilleturul müstilist lillemüüjat, küsib ta endalt, mis on olnud ta elust puudu, ning seistes silmitsi piinava saladusega minevikust, peab ta otsustama, kas teistkordne võimalus õnnelikuks saada on väärt riski.

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Arundha Roy "Lootusetu igatsuse atlas"

Anuradha Roy jutustab oma debüütromaanis „Lootusetu igatsuse atlas” ühe bengali perekonna loo, mis algab 20. sajandi esimestel kümnenditel ja lõpeb juba iseseisvas Indias.
Romaani kahe esimese osa tegevus toimub väikeses Bengali külas Songarhis, kus pereisa Amulya otsustab äkitselt maksta tundmatu poisi ülalpidamise eest lastekodus. Nendest maksetest ja ka orvu olemasolust saab pere teada alles pärast Amulya surma. Poiss Mukunda võetakse perre ning tema ja emata jäänud tüdruk Bakul kasvavad üles nagu õde ja vend. Kolmandas osas, mille tegevus toimub Calcuttas, on Mukunda juba ise jutustaja, kel oma lugu rääkida.
Nagu pealkiri ütleb, on raamatus palju igatsusi, mil pole määratud täituda. Läbi kolme põlvkonna kujutab autor seda, kuidas kõige lähedasemadki inimesed võivad jääda üksteisele ligipääsmatuks, nähes üksteise sisemaailma vaid hetketi ja vilksamisi. Tihti on tunnete tärkamisel ja väljendamisel takistuseks ammused traditsioonid, kastisüsteem ja range kommete järgimine. Romaanis on nukrust ja üksildust, palju lagunevaid, tühjaks jäänud maju ja üksikuid ootamatuid värvilaike, mis eredaina meelde jäävad – lillakaspunane õis, erkroheline papagoi.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Malala Yousafzai "Ma olen Malala"

"Autobiograafiline jutustus „Ma olen Malala“ on maailma noorimast Nobeli rahuauhinna laureaadist, Malala Yousafzaist.
Kui Taliban Pakistanis Swati orus võimust võttis, asus tüdruk võitlema õiguse eest haridusele. 2012. aasta 9. oktoobril oleks viieteistkümneaastane Malala selle eest äärepealt eluga maksnud. Teel koolist koju tulistati tüdrukut lähedalt otse pähe ning vaid vähesed uskusid, et ta jääb ellu. Malala imepärase paranemise lugu viis teda ebatavalisele reisile Põhja-Pakistani kõrvalisest orust New Yorki ÜRO saali. Kuueteistkümneaastasena sai temast ülemaailmse rahumeelse protesti sümbol ja seitsmeteistkümneaastasena Nobeli rahuauhinna laureaat.
„Ma olen Malala“ räägib perekonnast, kes terrorismi tõttu pidi oma kodukohast lahkuma, võitlusest tütarlaste hariduse eest, isast, kes julgustas tütart koolis käima, ning vapratest vanematest, kes armastavad kogu südamest oma tütart ühiskonnas, kus väärtustatakse üksnes poegi.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Margaret Atwood "Maitsev naine"

 

Marian elab tavalist elu, austab traditsioone ja unistab abiellumisest. Talle meeldib tema töö, tujukas korterikaaslane ja mõistlik peig Peter. Algul on kõik kena, aga Mariani arvestustesse ei mahu tema isiksus, mis igatseb midagi enamat, isiksus, mis tuimalt saboteerib ta hoolikaid plaane, stabiilset rutiini – ja seedimist. Klassikaline pulm, avastab Marian, ajab tal sõna otseses mõttes südame pahaks.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Salman Rushdie "Mauri viimne ohe"


(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Suurejoonelises perekonnasaagas "Mauri viimne ohe" vaadeldakse da Gama-Zogoiby klanni tõusu ja hääbumist. Tegemist on portugali kaupmeestega, kes lõid Lõuna-Indias dünastia.Salman Rushdie, romaaniga "Kesköö lapsed" kuulsaks saanud anglo-india kirjanik, saavutas kurikuulsuse raamatuga "Saatanlikud salmid", mida peeti solvavaks kõigile muhamediusulistele. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Frode Grutten "Mesilastaru laul"


Pealtnäha seob raamatu novellide peategelasi vaid ühine aadress Norra tööstuslinnakese Odda suurimas mesilastarus – Kortermajas. Siin elavad päästearmeelasest kinomehaanik, kes näitab Odda kinos armastusfilme, mida Armee on tal endal keelanud vaadata; endine postiljon, kes elab oma elu läbi Morrissey muusika; politseinik, kes tõelise kuritöö lahendamiseks peab selle ise sooritama; Norra statistiliselt keskmine mees; naiste igipõlise probleemi – liigkaaluga – võitlev ”Burundi printsess” ja paljud teised.
Nagu kõikides kortermajades kogu maailmas, elavad siinsed inimesed oma tööka mesilase anonüümset elu, teadmata õieti, mis toimub teisel pool kärjeseina. Autor on tõstnud tarult kaane, et näidata lugejale, kuidas igas kärjes peitub keeruline elusaatus, mis on väärt omaette romaani.
Raamat on võitnud maineka Brage kirjandusauhinna

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Vikas Swarup "Miljardimäng"

Allahabadist pärit India diplomaadi esikromaan, mille peategelane Ram Mohammad Thomas võidab telemängus miljard ruupiat. Kohe pärast seda lasevad mängu korraldajad ta vahistada, sest nad ei usu, et lihtne kelner võib ausal teel sellise mängu võita. Rami päästab politseist noor advokaat, kes laseb noormehel seletada, kuidas too kõiki vastuseid teadis. Ja nii jutustabki Ram, et tema seiklusrikas elu on pakkunud talle õiged vastused just nimelt neile küsimustele, mida talle esitati. Raamatu lõpus selgub ka, kus olid kunagi ristunud Rami ja noore advokaadi teed ja miks neiu teda päästma tuli.

Autor on maalinud India elust kireva pildi, kus leidub inimlikku headust, traagikat, alatust, vedamist, hädasid ja mõrvu, õnne ja õnnetusi.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Zlatan Ibrahimovic ja David Lagercrantz "Mina, Zlatan"


Zlatan Ibrahimović, praeguse hetke üks maailma parimaid jalgpallureid, ei ole kindlasti karjääri lõpetamas, vastupidi, selle tipp näib olevat veel ees. Sestap ei saa seda raamatut ka pidada kõikehõlmavaks (auto)biograafiaks, pigem on see innustav lugu ühest võõral maal elavast pagulaspoisist, kellel on unistus ning õnnekombel ka anne see teoks teha. Raamat sisaldab palju fotosid nii Ibrahimovići lapsepõlvest kui säravast karjäärist jalgpalliväljakutel.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Ransom Riggs "Miss Peregrine'i kodu ebaharilikele lastele"

Salapärane saar. Mahajäetud lastekodu. Kummaline kollektsioon väga ebaharilikke fotosid.
See kõik ootab avastamist raamatus „Miss Peregrine’i kodu ebaharilikele lastele“.

Loo alguses sunnib perekonda tabanud tragöödia kuueteistkümneaastase Jacobi minema Walesi ranniku lähedal asuvale üksikule saarele. Seal avastab poiss miss Peregrine’i lastekodu varemed. Jacobi uurimisretkel kunagistes magamistubades ja koridorides saab selgeks, et miss Peregrine’i hoolealused polnud lihtsalt ebaharilikud, vaid võisid olla ka ohtlikud. Ehk oli nende hõreda inimasustusega saarele vangistamine täiesti mõistlik otsus... Ning igasuguse loogika vastaselt hakkab Jacobile tunduma, et need lapsed võivad veel elus olla. Meeldejäävate vanade fotodega illustreeritud närvekõditavalt põnev fantaasiaromaan „Miss Peregrine’i kodu ebaharilikele lastele“ peaks pakkuma lugemisrõõmu ühtviisi nii täiskasvanutele kui teismelistele – kõigile, kes armastavad salapäraseid seiklusi

Ransom Riggs kasvas üles Floridas, kuid nüüd elab ebatavaliste laste kodukandis Los Angeleses. Ta õppis inglise kirjandust Kenyoni kolled˛is ja filmindust Lõuna-California Ülikoolis, on teinud mõned auhindu saanud lühifilmid. Ta on tuntud blogipidaja ja reisikirjanik, kelle reisikirjade sarja Strange Geographies saab näha veebilehtedel mentalfloss.com või ransomriggs.com. Käesolev raamat on Ransom Riggs’i esimene romaan ja Miss Pregrine’I kodu ebaharilikele lastele on tänaseks saanud ka järje – Hollow City.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Nancy Huston "Murrangujooned"


Nancy Huston (sünd. 1953) Kanadas sündinud ja Prantsusmaal elava proosakirjaniku ja esseisti romaan jutustab nelja põlvkonna laste silmade läbi ühe pere loo ja ühtlasi XX sajandi valupunktide ajaloo; mäluteekond algab 2004. aastal Californias ja jõuab viimaks välja 1944. aasta Saksamaale. Põlvest põlve kanduvad edasi nähtavad tunnused, näiteks sünnimärgid – ent missugused nähtamatud murrangujooned peituvad inimeste ja inimsaatuste pinna all? Romaan sai 2006. aastal Prantsusmaal maineka kirjandusauhinna Prix Fémina.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Milan Kundera "Naeru ja unustuse raamat"
 

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

“Naeru ja unustuse raamat” ilmus prantsuse keeles 1979. aastal, kui Milan Kundera oli neli aastat varem oma sünnimaalt Tšehhoslovakkiast Prantsusmaale emigreerunud. Raamat koosneb seitsmest lookesest – variatsioonist mäletamie ja unustuse, naeru ja tragöödia teemadel –, mis kulgevad paljuski 1968. aasta sündmuste taustal Böömimaal (ta keeldub seda nimetamast Tšehhoslovakkiaks). Lugudesse inimestest ajalookeerises on põimitud autobiograafilisi elemente (Kundera muusikateadlasest isa, kirjaniku väljaheitmine kommunistlikust parteist, juhutööd režiimi rangenemisel) ja esseistlikke arutelusid. Need on lood kommunistliku aparaadi ponnistustest kustutada rahva mälu (“Rahvaste põrmustamiseks,” ütles Hübl, “võetakse neilt alustuseks mälu. Hävitatakse nende raamatud, kultuur, ajalugu.”) kui ka lihtsalt inimmälu armetusest. Need on lood kahest vastandlikust naerust (“Kui kuradi naer viitas asjade absurdsusele, siis ingel tahtis hoopis tunda rõõmu selle üle, kui hästi on maa peal kõik korraldatud.”)

Taas saab nautida Kundera briljantset oskust panna inimhinge- ja ajalookeerukused lihtsatesse sõnadesse.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

Virgina Woolf "Orlando"

Kui see lugu algab, on Orlando kirglik noor aadlimees, kelle päevad mööduvad pillerkaaritades ja kuninganna Elizabethi õukonna mõnusid nautides.
Loo lõpuks on temast saanud kaasaegne 36-aastane naine ja möödunud kolm sajandit. Orlando on tunnistajaks ajaloo kujunemisele otse sündmuste servalt; ta riietub alati kõige moodsamalt, järgib alati mööduvaid kombenarrusi ning suhtleb kuulsate kunstnike ja kirjanikega. Orlando teekond on ka sisemine, impulsiivsest poeedist, kes õpib kannatlikkust südameasjades, naiseni, kes teab, mis tunne on olla mees.
Virgina Woolfi kõige ebaharilikum ja fantastilisem teos on vaimukas ja teravmeelne sööst läbi ajaloo seksuaalsuse tõelise olemuse poole.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Günter Grass "Plekktrumm"

Kahe maailmasõja vahel Danzigis sündinud Oskar Matzerath otsustab oma kolmandal sünnipäeval, et tema enam suuremaks ei kasva. Täiskasvanud on silmakirjalikud, maailm valmistub uueks sõjaks ja Oskar põristab selle kõige peale oma plekktrummi. Läbi igavese kolmeaastase pilgu näeme elu sõjamöllus ja ülesehitusperioodil.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Olga Tokarczuk "Päeva maja, öö maja"

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

„Päeva maja, öö maja” kujutab ühe Sudeetide väikelinna (mis on olnud Preisi, Tšehhi, Austria-Ungari ja Poola linn) ja selle ümbruskonna lugu läbi kireva tegelaskonna: XIV sajandil elanud pühak – Kristuse näoga neiu; kaks sajandit hiljem tema elulugu kirjutav munk, kes kõhkleb oma soolises identideedis; tänapäevastest tegelastest: täiskuu ajal libahundiks muutuv ladina keele õpetaja; joodik, kes arvab, et tema sees elab lind; pangas töötav naine, kes kuuleb unenäos talle armastust avaldavat häält ning läheb selle hääle allikat otsima, jpt. Tokarczuki teostes on palju selliseid asju, mida oleme harjunud pidama üleloomulikuks, kriitikud on Tokarczuki proosat iseloomustanud sõnapaariga „mütoloogiline realism”.
Olga Tokarczuk on üks tuntumaid Poola proosakirjanikke, „Päeva maja, öö maja” on tõlgitud enam kui kahekümnesse keelde. Eesti keeles on temalt varem ilmunud jutukogu „Maailma kõige inetum naisterahvas” (LR 2005) ja romaan „Algus ja teised ajad” (2012).

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Astrid Lindgren "Samuel August Sevedstorpist ja Hulti Hanna"

Astrid Lindgreni mälestuste-, mõtiskluste- ja meenutusteraamat, milles autor räägib sügava hingesoojusega oma vanematest, lapsepõlvest Smalandis, meenutab muinasjutte, mida ta kuulis Kristini köögis, kirjutab puudest, mida mäletab ja jutustab Andrew Petersonist, tähelepanuväärsest rootsi pioneerist Ameerikas.Raamat algab ja lõpeb armastuslooga.

 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Amelie Nothomb "Sinihabe"

Noor õpetajanna Saturnine otsustab kolida kahtlaselt odavasse üürituppa rikka hispaania aristokraadi Pariisi-villas. Varsti selgub, et üüritoa eelmised kaheksa elanikku on teadmata kadunud. Ja villas asub pimik, kuhu sisenemine ei lõpe hästi – vähemasti väidab nii mitte kunagi kodunt lahkuv veider ja salapärane majaisand, kelle seltskond raputab peagi segi noore naise arusaamad piiridest, mis puudutavad elu ja surma, usku ja usaldust ning armastust ja kuritegu. Amélie Nothomb (snd 1966) on üks tänapäeva hinnatumaid belgia kirjanikke. „Sinihabe” on meie aega toodud tõlgendus Charles Perrault’ tuntud muinasloost, rikkaliku dialoogiga barokne romaan, kirjaniku isikupärase stiili üks ehedamaid näiteid. 

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Francois Mauriac "Therese Desqueyroux. Öö lõpp"

(ELLU - Loe raamatut internetis!)

On öeldud, et Franςois Mauriac kirjutas eluaeg aina uuesti ühte ja sedama raamatut - traagilist, katoliiklikust resignatsioonist ainult veidi mahendatud lugu Edela-Prantsusmaa kodanliku provintsiperekonna hääbumisest. See väide on omamoodi õige vähemalt ta arvukate, natuke monotoonsete ja imelikult ühepikkuste romaanide kohta, mille tegevuskohad ja keskkond on needsamad, kust kirjanik ise pärineb. Kõik need lood lähtuvad Bordeaux'st või selle ümbruse nõmmedelt ja suubuvad sinnasamasse.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 

Anna Quindlen "Vaikelu leivaraasukestega"

Võrratu armastuslugu New York Timesi menukirjanikult Anna Quindlenilt

„Vaikelu leivaraasukestega“ algab püssilasuga ja lõpeb uue plekk-katusega. Nende kahe sündmuse vahel on paeluv portree fotograaf Rebecca Winterist, kelle töö tegi temast paljude naiste jaoks kangelase.

Nüüd on Rebecca karjäär languses, pangaarve kõhnake ning ta on põgenenud linnast pärapõrgusse, kus ta koos katusepanija Jim Batesiga puu otsa ehitatud platvormil seistes avastab, et elu ei ole ainult see, mida ta läbi kaamerasilma näinud on.

Säravalt kirjutatud „Vaikelu leivaraasukestega“ on liigutav ja sageli naljakas lugu meid ootamatult tabavast armastusest. See on reis ühe naise ellu, tema südamesse ja mõtetesse – päevadesse, kui ta avastab, et elul on palju enam kihte, kui ta eales oleks osanud ette kujutada.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Emmi Itäranta "Vesi mäletab"

Emmi Itäranta esikromaan „Teemestarin kirja” tekitas 2012. aastal Soomes suurt elevust. Debütant võitis kõigepealt kirjastuse Teos suure ulmeromaanivõistluse, seejärel Kalevi Jäntti noore kirjaniku auhinna ning 2013. aastal ka Nuori Aleksis auhinna. Romaani tõlkeõigused on müüdud juba 12 riiki, ingliskeelse teose annab välja HarperCollins, ostes kohe ka kahe järgmise raamatu tõlkeõigused. Soome ajakirjandus on nimetanud seda oluliseks rahvusvaheliseks läbimurdeks. Kirjastus Koolibri avaldab Soome kirjaniku Emmi Itäranta esikromaani „Vesi mäletab” Kadri Jaanitsa tundlikus tõlkes.

„Vesi mäletab” on usutav ja hirmuäratav tulevikukirjeldus, kus maailma kõige suurem defitsiit on puhas vesi. Maailmas valitseb diktatuur, mille peamine ülesanne on vett jaopärast jagada. Mõned endisaegsed tehnikasaavutused on säilinud suurtes jäätmeaukudes. Need, ning peategelase Noria suguvõsas säilinud teemeistri päevikud, on ainus side eelmise maailmaga. Noria saab noore tüdrukuna teemeistriks ning oma suguvõsa suure saladuse hoidjaks. Paraku on teemeister oma ameti tõttu veepolitsei kõrgendatud tähelepanu all ning kaalul kogu tulevik.

Leia raamat e-kataloogist ESTER.

 
 

Mart Kivastik  "Vietnami retsept"

Lugu 21-aastase Toomas Sven Andreseni kohati mõrust, kuid seiklusrikkast teekonnast läbi Vietnami, kaaslasteks Mari ja endine Vietkongi sõdur Dong. Poiss üritab leida Vietnami ja ennast, vana sõdur uut elu. Tüdrukust pole aga üldse võimalik aru saada.


(ELLU - Loe raamatut internetis!)

Leia raamat e-kataloogist ESTER.